Kronika

Rosomák 2007

Den příjezdu

(Čtvrtek 26.7.2007)

Ráno,kolem 11:30, jsem vyjela autobusem do tábora. Kousek cesty jsme šli pěšky. Večer jsme se připlížili do tábora. V táboře jsme se rozdělili do skupin a rozdali jsme si jména. V típí k nám přišli trpaslíci! Téma tábora bylo totiž HOBIT

Den druhý
(Pátek 27.7.2007)

Ráno jsme se vzbudili a čekala nás šifra. Tu jsme vyluštili a bylo tam napsáno,ať si sbalíme pár věcí do batohů a máme si najít snídani. Snídani jsme našli,ale to nebyl konec cesty. Kryštof (THORIN) nás vedl cestou necestou,ale naše cesta nebrala konce. Šli jsme dál a dál. Někdy bez vody a bez jídla,páč na celý ten den jsme měli (chleba,sýr,salám,rohlík). Když jsme došli na místo,kde jsme měli obědvat,obědvali jsme hrachovou polívku a rýži s kečupem. Můžem říct,že to bylo tak odporný,že jsme nic radši nejedli. Po té jsme došli na křižovatku,kde na nás čekali spacáky. Měli jsme na vedoucí veliký vztek. Dorazili jsme na vrchol,kde jsme měli přespat. Opekli jsme si tam buřty s chlebem,zazpívali písničky a šli spát. Ale naše dobrodružství Lucky a Katky ještě neskončilo. Dělali jsme bordel a byli jsme mimo spacáky. V dáli jsme viděli nějaké strašidlo a z toho strašidla se vyklubal Jarda. Vynadal nám a Lucka musela jít spát k vedoucím. Potom už jsme bordel nedělali. Ale já Katka jsem se tam bála sama,tak potom ke mně nenápadně přilezla Janča a spokojeně jsme usli.

Katka Meindlová

Den třetí
(Sobota 28.7.2007)

heslo dne:

Tak ať svítí vaše světlo před lidmi, aby viděli vaše dobré skutky a vzdali slávu vašemu Otci v nebesích. Mt 5,16

Ráno jsme vstali a vyrazili ze Šibeničníku ke studni pro vodu,vedoucí nás děsili,že půjdem ještě 10 dní,ale já jsem jim to nevěřila. U studánky jsme chvíli hledali golfové hole. Když už jsme byli na cestě od Zvůle,tak jsme začali hrát golf. Nejtěžší byla poslední jamka. Ale nakonec to všichni zvládli. Když jsme přišli do tábora,tak všichni zpívali a vítali nás v Roklince. Po obědě jsme běželi cvičný orienťák. Pak jsme hledali meče,které byly schovány na Hambáči. Po večeři jsme šli do týpí. Tam mě David zaujal svým kázáním.

Julča Dundáčková a Kája Měkutová

Den čtvrtý
(Neděle 29.7.2007)

heslo dne:

Pojďte ke mně všichni,kdo se namáháte, a jste obtíženi břemeny a já vám dám odpočinout.

Ráno jsme se vzbudili na krásnou Matyášovu písničku,který pískal na flétnu. Rozcvička byla s písní KDO STVOŘIL. Nedělní bohoslužby nesmí za žádnou cenu chybět,a proto jsme šli na bohoslužby dříve než na ranní hygienu. Na bohoslužbách jsme zpívali písničky a také jsme si povídali o tom,co je dobré. Pak jsme až zašli na snídani,protože David musel do J.H. Po snídani jsme se šli s Kryštofem projít,ale pak jsme si museli dojít pro naše meče. Kryštof nám řekl, že bude VTH a vysvětlil pravidla. Když jsme přišli na louku, tak na nás vyletěli skřeti. Byli černý a ošklivý, ale také pěkně zuřivý,páč po nás hned začali házet papírové koule. Po veliké úsile vyhráli BULVOVÉ,druzí byli BULÍCI, třetí PELÍŠCI a čtvrtí byli CVALÍCI. Pak jsme šli na oběd,který byl ovšem moc dobrý a pak následoval polední klid. O poledním klidu přijeli Benešovi,aby mohli připravit orientační běh,který se pak běžel. Byly tři tratě a to FÁBORKOVÉ, další D,H 10 a ta nejdelší a nejtěžší byla D,H 21E. Ve fáborkové byla na prvním místě Johanka,jako druhý byl Filip a třetí Jirka. V D,H 10 byl první Gorila,druhá byla Dominika a třetí Kája. V D,H 21E byla první Míša,druhá Iveta a třetí Janča. V táboře kdo chtěl,tak si mohl zkoušet vázat uzle. Potom byla večeře a po večeři nástup,na kterém se rozdávali diplomy. V tý-pý jsme normálně zpívali,a pak jsme šli na noční bojovku za Glumem,kde jsme po cestě museli uhodnout hádanku a dál jsme dostali prsten. Pak jsme došli ke stromu,tam jsme počkali na zbytek skupiny a pak jsme mohli vyjít po dlouhé tmavé cestě do tábora. Po cestě byly jen stopy bílé a na konci u pole byl Pája. Ten nás poslal do tábora. Když jsme přišli my BULVOVÉ do tábora,tak BULÍCI ještě seděli v tý-pý. Pak jsme šli spát.

Iveta Benešová a Kamila Macurová – Mikeš

Den pátý
(Pondělí 30.7.2007)

heslo dne:

Jak byste chtěli,aby lidé jednali s vámi,tak vy ve všem jednejte s nimi. Mt 7,12

Dnes byl budíček posunut,protože jsme v noci byli u Gluma. Nicméně jako každé ráno následovala po budíčku ranní rozcvička,ranní hygiena s úklidem stanů,snídaně a ranní nástup. Po nástupu jsme se sešli v jídelně na duchovní program. Poté jsme všichni dělali na dřevu. Před obědem byl chvíli i čas na plnění nejrůznějších per. Oběd byl jako vždy víc jak vynikající J. Po obědě byl polední klid,při kterém se plnily pera,psaly deníky a kronika. Po ?poledňáku? začla další etapa VTH. Tentokrát jsme měli vyrobit orla. Tak jsme tedy začli. Poté byla svačina a po ní jsme měli ještě chvilku na dodělání našeho orla. Potom už vedoucí hodnotili vzhled. To vyhráli Cvalíkové. Ale to nebylo vše. Ještě jsme museli předvést letové schopnosti orla. A to tak,že jsme ho natáhli s pomocí gumicuku a pustili. Nejlepší bylo, když přistál v označeném prostoru. Měli jsme více pokusů. Pak jsme zůstali na louce a zahráli si ?Hraničky?. Hráli i vedoucí. Hráli jsme je ale jenom chvíli,protože jsme museli zpět do tábora na večeři. Po večeři následovala večerní hygiena a večerní nástup. I dnešní večer jsme zakončili v tee-pee zpěvem a povídáním.

Den šestý
(Úterý 31.7.2007)

heslo dne:

Blaze těm, kteří slyší Boží slovo a zachovávají je. L 11,28

Po ranním nástupu nás čekali typické táborové aktivity. Všichni chodili po skupinkách a střídali se u jednotlivých stanovišť. Výhodou toho bylo,že každý si mezi tím našel alespoň jednu oblíbenou činnost. Avšak nejoblíbenější asi byla lukostřelba s Kubou a Pájou a prusíkování s Janou. Další bylo uzlování s Matyášem a rozdělávání ohně s Honzou a Aničkou. Po obědě jsme našli na stožáru s vlajkou papír popsaný tutem v runách,který tam někdo nepozorovaně připevnil. Stálo na něm přibližně: V půl třetí buďte na kopci za táborem sluneční paprsky vám ukáží kde je mapa. Na kopci nás čekala hádanka,kterou nakonec všichni správně vyřešili. Tato hádanka pomáhala vyřešit další hádanku. Stálo v ní: Jděte 5 m od bažin u rybníka a najděte místo označení XX. To byla sice velmi nejasná zpráva,ale nakonec se všem skupinám podařilo najít ono správné místo XX. Poté,co se všichni obětovali a vrátili se napůl mokří zpátky do tábora,začali řešit další hádanku,kterou našli na místě XX. Tato zpráva ještě nebyla podle vedoucích ? trpaslíků důležitá,tak si s ní nikdo nelámal hlavu.

VTH Klasicky předtím,než jsme se pustili do další VTH,nám Kryštof přečetl další kapitolu z Hobita. Skupinky za sebou vyrazili ve větších rozestupech. Všichni jsme vyrazili směrem k rybníčku,kde se konají většinou rozcvičky. U stromu poblíž rybníku byl pověšen papír s dalšími pokyny,který byl samozřejmě jak jinak v runách. Dozvěděli jsme se z něj,kam dál jít. Na pomoc jsme měli buzolu. Na oněm papíru jsme měli pod kolika stupňů jít. Tak jsme prošli několik stanovišť,až jsme se dostali k místu,kde na nás čekal Jarda s Honzou. Na louce byly připraveny luky a terče. Každý člen skupiny musel co nejlíp a co nejrychleji vystřílet tři šípy a potom se rychle odebrat ke Zvůli na chobot. Následující úkol byl obtížnější než ty předcházející. Hlavní úkol byl přebrodit rybník na loďce a nenamočit se. Záludnost ale byla v tom,že loďka nebyla u břehu. Každá skupinka si musela loďku nějak přitáhnout. Měli jsme už předem připravené 10 m provazy,takže nebyl problém připevnit k ní kámen,klacek či kládu. Teď ale bylo horší se do loďky strefit. Jedna ze skupinek ? Pelíškové ? to ani nedokázala v povoleném limitu a tak byla ze hry vyřazena. Nejrychleji to zvládli Bulvové,o kterých se ještě večer v tee-pee u ohně vyprávěli příhody. Tyto příhody byly velmi úsměvné,ale bohužel je sem nenapíšu,protože si je celé nepamatuji. I když Bulvové nejrychleji zvládli převážení v loďce po jednom členovi skupinky přes rybník,zvítězili Cvalíkové,kteří měli nejrychlejší součet časů celé etapy. Za toto vítězství Cvalíkové večer dostali při nástupu diplomky a pak se šlo už kam jinam než do TÝPKA.

Zaváděčka Když skončila píseň na dobrou noc a většina odešla klidně spát do vyhřátých spacáků,zůstalo v tee-pee jen šest statečných jedinců. Nebylo jisté,jestli byli stateční,spíše nevěděli,co je čeká. Pro polovinu z nich to byla nová zkušenost,ale ta druhá polovina už šla minulý rok takovou zkušební zaváděčku,která byla spíše o srandě. Takže nikdo nečekal,že nás můžou odvézt 10-15 km daleko a že vrátit se můžeme klidně až za bílého dne. Vývoz do lesa byl v celku normální,každý měl zavázané oči šátkem a neměl minimálně přehled o tom,kde je. První vyrazili do lesa Míša s Ivetou,zavedli je asi tak jako ostatní do vysokého lesa. Tuto zaváděčku hlavně zlehčovalo to,že byl krásný úplněk a všude plno světla. Ta první skupina byla jediná,která vyrazila do tábora poněkud špatným směrem. Ostatní dvě skupiny ? Jana s Kájou a Bobr s Gorillou ? vyrazili náhodou dobrým směrem. Všichni se snažili jít co nejdéle to šlo a když už se jít nechtělo, bylo by dobré to zapíchnout a někde se vyspat. Takové nápady měly všechny skupinky,ale udělala to jen jediná a to Iveta s Míšou,které vysílením padli 5 m od silnice a spali 2 hodiny. Obě další skupinky se dostali do tábora kolem 5.hodiny a většina spala ještě skoro celý příští den. Míša s Ivetou už si prohlédli několik vesnic a prospali se na zastávce,tak si konečně řekli,že toho mají dost a zavolali si pro odvoz do tábora. Všichni skoro zdraví vrátili,což bylo to hlavní a myslím si,že jsme si odnesli ze zaváděčky hodně dobrých či špatných vzpomínek. Kdo ví,komu se bude chtít jít zas příští rok?

Míša Šrámková

Den sedmý
(Středa 1.8.2007)

heslo dne:

Jaký prospěch bude mít člověk,získá-li celý svět,ale svůj život ztratí? Mt 16,26

VTH Dostali jsme za úkol sehnat 10 věcí a secvičit řeč za dvě hodiny,abychom se mohli dostat do domu Medděda.

Den osmý
(Čtvrtek 2.8.2007)

heslo dne:

Berte na sebe břemena jedni druhých,tak naplníte zákon Kristův. Gal 6,2

VTH Šli jsme za tee-pee a tam nás chytili pavouci. Jediná já (Domča) jsem zůstala. Musela jsem pak vysvobodit všechny členy naší družiny,kteří byli zapleteny do pavučiny.

Eliška Marková, Domča Hojná

Den devátý
(Pátek 3.8.2007)

Dnes ráno nebyl budíček v 7:00 podle táborového režimu,ale byl posunut až na 8:30. To kvůli tomu,že jsme šli dýl spát než obvykle,protože jsme si šli večer každý ještě poslechnout nahoru na skálu nad tábor dračí proslov. Probouzeli jsme se tedy jako každé ráno na krásnou Matyášovu flétnovou hudbu. Ani toto ráno nechyběla rozcvička. Po ní následovala ranní hygiena,úklid stanů,snídaně a po snídani poslední vztyčování vlajky. Pak jsme vzali jako vždy táborové zpěvníčky a tentokrát i nože a šli do jídelny na duchovní program,který měl i dnes připravený David. Poté jsme zůstali v jídelně a škrábali brambory na oběd. Pak jsme šli dělat na dřevu. Ještě před obědem jsme i letos soutěžili ve ?Šlapání dlážky?. Vyhrála Katka M. Druhá skončila Míša Š. a na třetím místě byla Janča B. Po vyhlášení těchto výsledků následoval již oběd. Po obědě byl polední klid,při kterém byla poslední možnost plnit pera. Také se plnilo pero kamenné tváře. Kromě plnění per se také psaly deníky a kronika. Po ?poledňáku? byla vynikající svačina ? lívanečky J. Po svačině následovala poslední pokladová etapa VTH. Shromáždili jsme se na táborovém náměstíčku a Kryštof ? Thorin nám jako před každou VTH přečetl další část Hobita. Pak jsme běželi k ?Hambáči?,kde jsme museli nejprve střelit do lysiny ? červený balónek ? draka Šmaka a tím jsme ho vlastně zabili. Poté jsme běželi zpět do tábora,Anička nám dala buzolu a diodu. S pomocí této diody jsme vyluštili zprávu,kterou jsme už získali dřív. Byla psána jak jinak než v runách a dozvěděli jsme se z ní,kde nalezneme mapu Osamělé hory. Když jsme našli mapu,cestou k Osamělé hoře bylo několik kontrol. Prošli jsme ?Vstupní bránou? a mířili rovnou k samotné ?Osamělé hoře?,kde jsme si vybrali svůj podíl z pokladu ? náramek,drahokam = Arcikam a čokoládové penízky. Pak už jsme se vraceli do tábora. Bylo to trochu dál. Poklad jsme samozřejmě vzali i těm,kterým ještě nebylo moc dobře a zůstali v táboře. Když dorazili do tábora všechny skupinky,byla večeře. Po večeři a večerní hygieně byl poslední večerní nástup,při kterém se vyhlašovaly poslední splněná pera,výsledky dnešní VTH i výsledky celkové VTH. Taktéž se vyhlásilo celkové bodování a úklid stanů. Po spuštění vlajky se nešlo jako obvykle do tee-pee,nýbrž k táborovému kruhu,kde byl slavnostní oheň. Zpívalo se,povídalo,četlo?? Také ještě každý dostal alespoň 1 lívanec,které zbyly od svačiny J. A penízky J. No a pak už se zazpívalo na dobrou noc a šli jsme spát. Dobrou noc J J J

Den odjezdu
(Sobota 4.8.2007)

Dnes jsme vstávali něco kolem 8:00 hodiny. Následovala velmi rychlá rozcvička na píseň ?Kdo stvořil?. Po rozcvičce byla ranní hygiena a už jsme se začali balit. Pak byla snídaně a po ní jsme se dobalili a pomohli s úklidem tábora. Shodilo se tee-pee,vyklízel se ?kancl?,uklízela se kuchyň atd. atd. Práce bylo víc jak dost. Kolem poledního jsme dostali balíčky se svačinou. Sesedli jsme se kolem Terky a ta nám četla. Zhruba ve 14:00 hod. jsme se rozloučili s Terezínským tábořištěm a se slzičkami na krajíčku jsme se vydali na cestu do Kaprouna. Cestou jsme dali několik přestávek. Nicméně cesta rychle utekla a my se ocitli v Kaprouně na lesní zastávce úzkorozchodné tratě. Chvilku jsme poseděli a to už slyšíme houkání vláčku. Hned na to vláček přijíždí a my s kápěmi na hlavách nastupujeme. Jarda ? Gandalf zaplatil jízdenku a už vytahuje kytaru. A hned každý ? jeden přes druhého ? navrhuje nejrůznější písně. Do Jindřichova Hradce jsme dojeli kolem 17:30. Naposledy jsme udělali kruh,chytli jsme se za ruce a zazpívali táborovou hymnu ?Bratry,sestry potkávám? a jako tradičně ?Dál přece nejdeme sami?. A pak už přišlo dlouhé smutné loučení a rozchod do svých domovů. Někteří měli slzičky v očích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..